Malachit

Malachit

Malachit Cu2(OH)2CO3 je uhličitan mědi, jenž mu propůjčuje zelenou barvu. Malachit, ale může obsáhnout celé spektrum zelené barvy. Může se nalézt buď ve formě prášku, ledvinitých ale i krystalických tvarů.

Historie


Název pochází z řeckého slova malakee – jemný. Tento kámen je možná nejstarší rudou mědi. Kolem roku 4000 před naším letopočtem vystavili lidé malachit silnému žáru a došlo k prvnímu přetavení minerálu na kov. Jako barvivo a prostředek k líčení se užíval už 3000 let před naším letopočtem v Egyptě. Dokonce se v této zemi používal i jako prostředek proti očním infekcím pro své hojivé účinky a také byl používán egyptskými horními třídami jako jeden z hlavních energetických kamenů, které sloužily jako uzemňovací síly k nasměrování vyšší energie. Faraoni měli jako pomoc při moudrém vládnutí často lemované čelenky malachitem. Ovšem nejznámější uplatnění má jako dekorační kámen. Největší prostory vykládané malachitem najdeme v petrohradském Zimním paláci – Malachitová síň, která byla postavena roku 1937 pro carevnu Alexandru Fjodorovnu. Veškerý materiál pocházel z pohoří Ural z dolů v Jěkatěrinburgu a v Nižném Tagile, které jsou dnes zatopeny. Na zajímavé velké mísy vykládané malachitem, které dostal kníže Metternich jako dar z Ruska, se můžeme podívat na zámku Kynžvart.

Naleziště

Dnes se nejčastěji zpracovává kámen z Maroka, Konga, Zairu, USA, Austrálii a Číny. Nejkvalitnější kameny se dnes dováží z Konga.

Vlastnosti

Díky obsahu mědi, která je velmi dobře vodivá, se v lidovém léčitelství užívá při zánětech a revmatismu. Podporuje činnost sleziny a slinivky. Přikládán na srdce, reguluje srdeční činnost. Už staří Egypťané ho doporučovali na oční problémy.
Malachit nás učí trpělivosti a klidu. Podporuje koordinaci obou mozkových hemisfér, a tak vzniká harmonie citu a rozumu a tím dochází k celkové harmonizaci organismu.
Je to ochranný kámen, absorbující negativní energie a znečišťujících látek v ovzduší. Chrání před zářením všeho druhu, čistí elektromagnetické znečištění. Kámen uchovávejte v blízkosti mikrovlnné trouby nebo televize. Na pracovišti chrání proti hluku a škodlivým paprskům z technologických zařízeních či přesvícení fluorescenčního osvětlení.
Je znám jako kámen cestování. Překonává strach z létaní a používá se jako ochrana proti nehodám.
Malachit dle barevného spektra
Zelená je barvou zemské životní energie, síly narození, vývoje a tvorby a moci neustálé obnovy přírody. Je to silný pomocník v péči rodinných vztahů. Zelené talismany jsou ideální pro udržení podniku, projektu dle plánu nebo životu na cestě. Světlejší malachit podporuje duchovní růst a závazek k vyššímu účelu.
Malachit s tmavším odstínem je talisman fyzického růstu, síly a bezpečnosti cestování.

Malachit dle zvěrokruhu – kámen býka

Malachit, je jedním z přírodních kamenů pro narozené v polovině jara (20.dubna – 20. května). Zelené krystaly přinesou obrození, úspěch v nejistých transakcích a dobré zdraví.
Malachit je jedním z kamenů pro osoby narozené od 20. dubna do 20. května. Býci jsou známí pro svoji realističnost. Jsou láskyplní, známé pro své nálady a velmi tvrdohlaví.
Nošení malachitu posiluje u býků lásku k přírodnímu světu. U Štírů transformuje zvířecí chování do produktivní tvůrčí síly. Tvořivost rozvíjí u raků a je proto vhodný pro umělce, malíře a hudebníky.

Tvrdost:
4
Naleziště: