Karneol

Karneol

Karneol SiO2 je odrůda křemene. Jeho krásné oranžové až červené zbarvení způsobuje krevel- hematit, neboli odrůda železité rudy. Karneol je odrůda chalcedonu obarvená sloučeninami železa. Najdeme ho v barvě od světle růžovo-oranžové do temné rezavě hnědé nebo jasně oranžové a červeno-oranžové.

Historie

Název pochází z latinského slova znamenající maso. Karneol patří spolu s křišťálem mezi první opracovávané kameny. Díky archeologickému nálezu z města Jarmo v Mezopotámii víme, že už v sedmém tisíciletí před naším letopočtem se kámen užíval jako šperk. Velmi známé nálezy šperků a zdobných předmětů pocházejí 2500 před n. l. z města Ur (území dnešního Iráku). Jedná se nejen o korálky z leptaného karneolu, ale i o zlatý náhrdelník s karneolem, nalezený v hrobce královny Pu-abi. Také v Egyptě se těšil velké oblibě a vyráběly se z něj nejen šperky, ale i dekorativní předměty.
Ve starověku, stejně jako dnes, věřili, že pomůže bázlivému řečníku stát se výmluvným a odvážným. Starověcí válečníci nosili karneol kolem krku k získání odvahy a fyzické síly podmanit si své nepřátelé.
John Schroder napsal v roce 1669, „Je to skvost, napůl čirý, jako voda při omývání masa. Proto se tomu říká Carneolous- nebo Cornelian, což je druhý pád pro maso.“ Prohlásil také, že prášek z karneolu je dobré pít s vodou k veselé mysli, odloučení strachu, zesílení odvahy a k ochraně proti jedům.

Naleziště

Současná naleziště jsou Madagaskar, Brazílie, Indie a Turecko. Nejčastěji se dováží karneoly z Brazílie nebo Madagaskaru pro jejich výjimečnou kvalitu.

Vlastnosti

Dříve lidé věřili, že uklidňuje rozbouřenou krev, zmírňuje temperament, zlepšuje náladu, ale také dodává sebedůvěru. Dnes se užívá na probuzení tvořivosti, kreativity a schopnosti uvádět nové poznatky do praxe. Odstaňuje neurózy či lehčí formy depresí. Ve fyzické rovině zabraňuje tvorbě křečových žil, vnějšímu krvácení a stabilizuje krevní oběh. Příznivě ovlivňuje přijímání a trávení potravy. Uvolňuje blokády způsobující impotenci či neplodnost.
Karneol dle barevného spektra
Oranžoví karneol přináší radost a přátelství. Je to kámen štěstí a sdílnosti, fyzického potěšení a intimity. Ve světlejších odstínech oranžové podporuje kamarádství a náklonnost, zatímco tmavší krystaly prohlubují pocit sounáležitosti.
Karneol v karmínovém odstínu podporuje sílu a vitalitu a to jak fyzickou, tak duchovní. Pomáhají překonat strach a zlepšit soběstačnost. Jsou to krystaly vítězství, úspěchu a dovedností. Světlejší odstíny šarlatové, jsou vynikající talismany v mladých vztazích. Spojují v sobě totiž růžovou energii romantické lásky se světle oranžovou energií spokojenosti v rodině a s přáteli.
Hluboké rudé krystaly jsou klíčem ke zralému potěšení z lásky, ze života a ve vztazích.
Červený karneol přináší sebevědomí postavené na nebojácnosti. Odráží barvu vášně, energie a života. Je to velmi silná barva – barva ohně a krve. Vyjadřují silné, hluboké city a klidnou vášeň. Považuje se za mužskou barvu a je zvláště užitečný pro zvýšení oddanosti a zření vážnosti života.

Karneol dle zvěrokruhu – kámen Panny

Oranžový karneol je kámen konce léta – srpna díky. Hodí se tedy pro narozené v období od 22. srpna až 22. září. Oranžová přináší radost, přátelství a potěšení, spolu se sílou, vitalitou, silou vůle a odhodlání.
Červený karneol je kámen pro narozené v období od 22. října do 20. listopadu. Červené krystaly přináší energii, odvahu, vášeň a lásku.
Narození v období od 23. srpna do 22. září jsou velmi spolehlivý, mají skvělou paměť a silné myšlení. Mají skvělé způsoby a jsou velmi věrní, když najdou svoji pravou lásku.

Tvrdost:
7
Naleziště: