Achát

Achát

Achát SiO2 je odrůda chalcedonu. Jeho znakem je vytváření kruhových krajek po obvodu kamene. Často se acháty vyskytují ve formě geod, uvnitř nichž jsou přítomné krystalky křemene.

Historie

Acháty získaly své jméno ve starověku podle prvního naleziště v řece Achates na Sicílii. Achát patří k jednomu z prvních opracovaných ušlechtilých kamenů. Při objevení artefaktů neolitických lidí se našli také amulety z achátů užívaných jako lék. Říkalo se, že při rozdrcení a smíchání s vodou odstraní hadí jed z těla. V Řecku a Římě se z něj vyráběly šperky, ozdobné a kultovní předměty a byl používán pro léčení nespavosti a využíván k tvorbě příjemných snů.
 

Typy achátů

Modrý achát
Modrý achát má jemnou modrou barvu. Jeho půvabný něžný vzhled má pozitivní efekt na emoce. Není to kámen ochrany, ale spíše podpory či povzbuzení. Jeho proudící energie uklidňuje a pozvedává ducha. Je vhodný pro učitele, profesory protože pomáhá při strachu z mluvení na veřejnosti a udržuje jasnou a inteligentní mysl. Modrý achát pomáhá proti bolestem hlavy a vysokému tlaku.
Modrý achát dle barevného spektra
Barva je světle modrá. Je to barva zimní oblohy, zima staví základy pro jaro a nový život. Modré krystaly přináší víru, trpělivost a respekt. Pomáhá nám být více odpovědní a důvěřiví. Světlejší proužky Achátu nám pomáhají odpovídat na otázky ohledně života, který vedeme, a pomáhají při léčení závislostí. Tmavší proužky podporují soucit a respekt k nám samým. Učí nás lidskosti a úctě.
Podle barevného spektra se achát hodí také pro osoby narozené mezi 19. únorem a 19. březnem. Je to doba, kdy ze země prýští nový život a čas důvěry a víry. Modré krystaly přináší trpělivost a respekt.
 

Oranžový achát
Je to nejvíce ceněný achát na světě. Je známý pro své extrémně slabé proužky a vibrující odstíny červené a šarlatové. Jeho vrstvy mohou být tmavě červené, mléčně bílé, žluté, zlaté a hnědé. Jeho naleziště jsou pouhé čtyři čtvereční míle ve vzdáleném místě v horách ve státě Chihuahua v Mexiku. Stimuluje představivost a inspiraci, soustředěnost a analytické schopnosti. Pomáhá proti depresím a smíření se s realitou. Také sexuální a fyzickou energii a pomáhá léčit sexuální nerovnováhu.
Oranžový achát dle barevného spektra
Je kombinací energie z čisté červené, živost a radost z oranžové. Je to barva síly a vitality jak duchovní tak fyzické. Oranžové krystaly pomáhají překonat strach a zlepšit sebedůvěru. Tmavě šarlatové odstíny jsou klíčem k vyspělým radostem – v lásce, v životě a ve vztazích. Hnědé paprsky jsou přirozeným zdrojem energie, díky které si v dospělosti užíváme potěšení života jako v mládí.
Tmavě červené vrstvy v nás probouzejí hluboké pocity, stálou energii a tichou trvající vášeň.
Žluté vrstvy v nás probouzejí zárodky k novým zájmům a novým vztahům, pomohou nám probudit optimismus a elán do života.
Při světle červené barvě se hodí pro osoby narozené na podzim od 23. září do 21. října. Šarlatové odstíny Vám přinesou sílu, vitalitu, sílu vůle a odhodlání. Při červené barvě se hodí pro narozené od 22. října do 20. ledna. Červené krystaly Vám pomůžou přilákat energii, odvahu, vášeň a lásku.
 

Mechový achát
Skrz historii a všechny kultury je šedivý achát znám jako krystal zahradníků a zemědělců. Je považován za zázračný hojící kámen pro kněze v kmenech, dávající jim silu vzájemně ovlivňovat náš lidský organismus a je používán jako talisman pro silné válečníky a vítěze. Je to kámen který zesiluje naši vnitřní sílu v stresovém období. Dodává energii pro ty, kteří se cítí nejistě a neukotveni. Je to kámen pro rekonvalescenci, soustředění a výdrž.
Při umístění kamene k srdci pomáhá přivolat nová přátelství a nové lásky.
Mechový achát dle barevného spektra
Jeho nevýrazná zelená barva je barva narození, vývoje a kreativity. Pečuje o nové začínající rodiny a nové obchodní záměry. Světlé zelené krystaly vedou k duševnímu růstu a novým závazkům k vyšším účelům. Tmavší barva je talisman fyzického růstu a síly a ochrany při cestování.
Hodí se pro osoby narozené od 20. dubna do 20. května. Zelené krystaly přináší úspěch v nových oblastech a dobré zdraví.

Kvetoucí achát

Kvetoucí achát byl objeven v roce 2018 a stal se okamžitě senzací. Díky inkluzím které vytvářejí obraz připomínající květy dostal také své jméno. Říká se mu taktéž květinový, sakurový či achát s třešňovým květem. Povzbuzuje k dosažení plného tvůrčího potenciálu a také chrání a odrazuje od strachu  a pochybností, které v sobě nosíme. Pomáhá v motivaci a radosti. Stejně jako třešnové květy, které jsou inspirací umělcům tak i "flower agate" povzbuzuje a inspiruje k novým začátkům. Povzbuzuje nás k tomu abychom si plnili sny a především žili život naplno.

Naleziště

Acháty jsou v různých formách přítomny na celém světě. Z evropských nalezišť jsou nejznámější naleziště v Idar-Oberstein v Německu, která jsou známá už 700 let. Také v Čechách máme naleziště, nejznámější je Kozákov. Odsud pocházejí i kameny, které se použily na obklady Svatováclavské kaple, kterou nechal postavit Karel IV.
Současná naleziště achátů je Brazílie, Madagaskar, Čína a Uruguayi. Nejvýznamnější z těchto nalezišť je Brazílie a Madagaskar odkud se dováží převážná většina achátů do ČR.

Vlastnosti

Již od středověku byl achát nošen jako amulet, který zajišťuje dlouhý život, úspěch, dobré přátele a posiluje životní energii. Těhotné ženy se zdobily achátem s krystalickým středem, který ochraňuje nově vznikající život a podporuje růst buněk a dává pocit bezpečí.
Dodnes se achát užívá k dodání sebedůvěry v naše schopnosti a tvořivé síly. Odstraňuje apatii a posiluje vyrovnanost a pud sebezáchovy.
Achát přeruší spalující touhu po věcech, které nepotřebujeme, a asistuje těm, kteří mají příliš mnoho závazků nebo více prací. Pomůže spisovatele vyjádřit nápad a malé děti naučí chodit a nepadat až vyrostou. Je účinný jako ochrana při cestování před dopravními nehodami.
Pro umělce objevuje představivost a inspiraci, je to osobní ochrana pro policii, telefonisty, kuchaře a pekaře a chrání před zřícením se budov pro stavitele a konkstruktéry. Dodává fyzickou sílu a výdrž pro tanečníky, zubaře a vnitřní sílu pro učitele.
Ve fyzické rovině léčí různé druhy bolestí a je vynikající pomocník při kožních nemocech či alergiích. Pomáhá při zánětech a infekcích ledvin, močového měchýře a nemocech pohlavních orgánů.
Při umístění na břicho stimuluje vylučovací systém a uvolňuje žaludek.
Při umístění na hruď posiluje srdeční svaly a léčí emocionální nerovnováhu.
Při umístění na čelo je achát efektivní v léčení horečky. Achát také redukuje symptomy epilepsie a funguje jako stráž pro náměsíčné.
Výběr achátu by se měl řídit podle vibrací a zájmu a designu. Vaše mysl si musí sama vybrat kámen, abyste mohli být propojeni.

Achát dle horoskopu – kámen Blíženců

Achát je kámen pro osoby narozené ve znamení blíženců mezi 21. květnem a 20. červnem, když se země připravuje na léto. Souhvězdí blíženců je zobrazeno jako dvojčata na obloze. Je úzce spojeno s planetou Merkur. Blíženci vidí vždy dvě strany problému. Jsou flexibilní a můžou jít z davem, jsou živý a upovídaní nebo neposední a nervózní, záleží na osobě. Jsou hbití při rozhodování.
Achátových šperků jako doplňků často užívá při módních přehlídkách Robert Cavalli.

 


Tvrdost:
7
Naleziště:
Brazílie, Madagaskar, Čína,Uruguayi