Labradorit

Labradorit

Labradorit ((Ca,Na)(Al,Si)4O8) se řadí mezi minerály ze skupiny živců. Vyniká efektem zvaný labradorizace a vynikne při působení světla a při otáčení na světle. Nejčastěji ho uvidíme v šedo-zelené, tmavé šedé a šedobílé s odlesky modré, zelené, zlaté a měděné červené.

Historie

Legendy Eskymáků vyprávějí, že labradorit byl používán kmeny ve východní Kanadě již přes 1000 let.
Oficiální záznam je z roku 1770, kdy ho nalezli moravští misionáři na ostrově Sv. Pavla v oblasti Labrador.
Eskymáci ze severní Ameriky tvrdí, že první labradorit dopadl z polární záře od jejich předků. Také je rozšířena legenda ohledně statečného eskymáckého bojovníka, který zabodl své kopí do labradoritu a vytvořil tak polární záři.
V Indii byl tento kámen znám jako zcela mimořádný kámen, který byl nošen pouze v sobotu a měl přinést bohatství svému nositeli.
Oblíbil si ho jeden z nejznámějších francouzských klenotníků Carl Faberge, který se proslavil svými šperky a ozdobnými vajíčky pro carskou rodinu.

Naleziště

Dnes ho najdeme především na Madagaskaru, kde se vyskytuje nejčistší a s největším spektrem barev. Dalším nalezištěm je Skandinávský poloostrov, Kanada a Norsko.

Vlastnosti

Pohled na škálu jeho barev nás uklidňuje a chrání před nepříznivými vlivy okolí. Mírní pocity chladu, léčí revmatismus a bolesti kostí, stabilizuje srdeční rytmus a podporuje samoléčebný proces organismu.
V psychické rovině pomáhá vyrovnat se s minulostí, zpracovat psychické blokády a zlepšit naši intuici. Stabilizuje naši auru a chrání ji před vlivy okolí.
Labradorit dle barevného spektra

 

Labradorit se třpytí do modra, barvy ledu.Modrá označuje začátek života a emocí. Tyto duhové krystaly nám přináší důvěru, víru, trpělivost a respekt. Pomáhají nám přijmout život takový, jaký je. Někdy je krásně barevný, jindy máme šedavé etapy žití. Rozvíjí naši trpělivost a je vynikající pro získávání nezávislosti.Světlejší tony zmírňují žal, odpoutávají od minulosti a pocitů viny. Výraznější barvy zvyšují respekt a soucit

Labradorit dle zvěrokruhu

Labradorit není silně spojený s žádným znamením ze zvěrokruhu, ale Raci jsou stimulováni díky barvám k myšlení. Přináší nám trpělivost a respekt.
Labradorit je kámen „individualista“, který ve své blízkosti nesnese jiný minerál kromě diamantu a křišťálu.
Celebrity
Carmen Electra


Tvrdost:
6 - 6,5
Naleziště: