Jaspis

Jaspis

Jaspis SiO2 vzniká tak, že chalcedon pohltí částečky jiných materiálů, které dají vzniknout různé barvě, ale ztrácí se průsvitnost kamene. Jedná se tedy o odrůdu chalcedonu. Nejčastěji se setkáme s jaspisem červeným (zabarveným vlivem hematitu). Žlutá je dílo jílu či goethitu, zelenou pak způsobuje chlorit. Barva určuje využití při léčbě.Můžeme se setkat také s jaspisem v tónech červené, žluté, hnědé, zelené, modré i fialové.

Historie

Jaspis je jeden z nejdéle známých kamenů. Jeho název je odvozen z řeckého laspis, což znamená achát. V prehistorické době se používal k výrobě kamenných nástrojů, později se z něj vyráběla pečetítka, kameje či sošky. Velice významná obzvláště pro Čechy je dekorace z tohoto kamene Svatováclavské kaple Svatovítské katedrály a stěny kaplí na Karlštejně. Krásné kousky byly nalezeny ve sbírkách Maharádžů. Dále byl tento kámen významný pro Babyloňany a symbolizoval lehčí porod a pomoc při ženských nemocech. Snad proto byl jaspis vždy vnímán jako ženský kámen.

Naleziště

Nalézá se na mnoha místech na Zemi např.: Madagaskar, Rusko, Německo, Indie a jeho barevnost je různá.

Vlastnosti

Červený jaspis posiluje krevní oběh. Zlepšuje činnost jater, žlučníku, sleziny a slinivky břišní. U žen pomáhá při bolestivé a nepravidelné menstruaci.
Žlutý jaspis povzbuzuje činnost trávicího traktu a odstraňuje problémy při žaludečních vředech. V psychické rovině pomáhá při vytrvalosti a porozumění, snad proto je doporučován při nedorozumění a problémech v mezilidských vztazích.
Pestrý či brekciový jaspis podporuje fantazii a pomáhá proměnit naše nápady ve skutek.
Dalmatin jaspis použijeme proti ukvapenosti, neuváženému jednání a k získání jistoty v rozhodování.
Díky široké škále barev a kreseb si ho oblíbil francouzský zlatník Carl Faberge, který tvořil šperky pro ruského cara Alexandra II.

Jaspis dle horoskopu

Jaspis nemá přidělené žádné znamení, ale přivádí Raka a Kozoroha k soucitu a trpělivosti. Beran a Štír mohou také těžit z uklidňujících účinků jaspisu kvůli jejich vznětlivé náladě. Panně dodá přírodní sílu a vytrvalost k dosažení cílů.

Tvrdost:
7
Naleziště: