Ametyst

Ametyst

Ametyst SiO2 je polodrahokam křemičitého původu zbarvený do fialova díky železu a manganu. Poměr těchto prvků určuje odstín fialové. Pohybuje se v odstínech od světle fialové až po tmavě fialovou a může být průhledný i neprůhledný.
Kámen sv. Valentýna a věrné lásky je považován za kámen jara, konkrétně února.

Historie

Název pochází z řeckého slova ametusthos, což znamená „není pod vlivem alkoholu“ a pochází ze starověké legendy o bohu vína Bacchusovi. Bůh byl nařčen a svůj hněv projevil slibem pomstít se prvnímu člověku, kterého potká a který má být sežrán tygry. První smrtelník, kterého potkal byla krásná dívka se jménem Amethyst..Byla na cestě k modlení do Dianina chrámu. Tygři vyskočili a dívka hledala ochranu u své bohyně Diany. Ta jí zachránila tím, že jí změnila v jasný bílý křišťál. Bacchus, který měl výčitky ze svého činu, vylil šťávu ze svých hroznů na kámen jako oběť, a díky tomu získal kámen svůj nafialovělý odstín.
Použití ametystu lze zjistit až do doby 25 000 let p.n.l. na neolitických lidech v Evropě. Jeho duchovní síla byla používana na výrobu korálků a amuletů a později byl využíván v korunách, žezlech a špercích. Egypťané používali ametyst jako kámen na zmírnění strachu, pocitu viny a jako ochránce na cestách. Od středověku je také oblíben u církevních hodnostářů, kteří ho nosí v prstenu na znamení vnitřní čistoty a oduševnělosti. Líbání prstenu mělo znamenat ochranu před duševní otravou a k udržení duševní víry.
Řekové a Římané si dávali ametyst do svých pohárů, aby předešli opilosti a nestřídmosti v pití a jídle. Také jeho silný účinek na lidskou mysl byl využíván na léčení nespavosti a k navození příjemných snů.
Za dob Karla IV. byl užíván jak pro šperkařství, tak také jako vázy, misky a konvice.

Naleziště

Současná naleziště jsou nejčastěji Brazílie, Uruguay, Rusko a Madagaskar. Nejtmavší fialovou barvu mají ametysty z Uruquay. Zvláštní červenofialové zabarvení uvidíme na kamenech pocházejících z lokality v Rusku.

Vlastnosti

Ametyst se označuje jako kámen duchovní čistoty, meditace a inspirace. Posiluje naši lásku, obětavost a nezištnost. Do partnerských vztahů vnáší stabilitu, potírá hněv, zběsilost a strach. Ve fyzické rovině působí proti bolestem všeho druhu, zejména pak při bolestech hlavy a migrénách. Přináší úlevu od stresu, napětí a přináší klidný a hluboký spánek. Je velký pomocník při odvykání závislosti na alkoholu, medikamentech a drogách.
Ametyst dle barevného spektra
Ametyst má červeno-fialový paprsek, který znamená začátek i konec, kdy staré ubývá a nové se objevuje. Ametyst s ohnivým červeným nádechem přináší vášeň, představivost a logiku. Stimuluje tvořivost a je užitečný zejména v uměleckých snahách.
Světlý ametyst nám pomáhá nahlédnout do našich duší a uvidíme se tak, jak nás vidí druzí. Je to kámen sebevědomí a umožňuje sebepoznání.
Tmavý ametyst nám pomáhá zesílit naši vizi do budoucnosti. To nám zvyšuje vnímání možných dopadů našich rozhodnutí.

Ametyst dle zvěrokruhu – kámen Ryb

Symbolem znamení Ryb jsou dvě ryby koupající se v opačných směrech od sebe a znázorňují problémové řešení emocí a cílů. Ryby milují své přátelé a jsou rádi v jejich okolí, často upřednostňují zájmy a potřeby svých přátel před jejich vlastními. Jsou velmi empatičtí a milují darování dárků. Jsou odolní v životě a úspěšní v podnikání co se týká umění nebo hudby.
Celebrity
Byl oblíbeným šperkem herečky Elisabeth Taylor. Nosí ho i Katy Perry,či Debra Messing.
Image: via cherylkremkow.com Image: via www.sonyaooten.com

Tvrdost:
7
Naleziště: