Záhněda

Záhněda

Záhněda SiO2 je odrůda křemene, která vznikla přírodním ozářením. Odtud pochází i občas užívaný název „kouřový křemen“. Černá odrůda se pyšní označením Morion. Řekne-li někdo „cairngorn“, myslí tím záhnědu ze skotského Cairngorn Mountains. Největší krystaly vážící až 300kg byly nalezeny v Brazílii.

Historie

Staří Římané ji často užívali na výrobu pečetí. Tento kámen byl velmi módní v období renesance. Z české šlechty se tímto výjimečným polodrahokamem zdobili Rožmberkové a Perštejnové.

Naleziště

Známé lokality jsou na Madagaskaru, Brazílii, ve švýcarských Alpách, v Austrálii a v USA. Nejčastěji se dováží z Brazílie, ale nejlepší kvality se dovážejí z Madagaskaru.

Vlastnosti

Snad pro obsah lithia se v lidovém léčitelství doporučuje na deprese a chronické stavy sklíčenosti. Užívá se k pohlcení radiaci a negativní energie. Také uvolňuje vnitřní napětí, křeče a bolesti svalů. Podporuje soustředění, cílevědomost a zaměření se na dosažené cíle. Užívá se při léčbě rakoviny. Ve fyzické rovině tiší a odstraňuje bolesti svalů a vaziva. Morion je velký pomocník pro lidi se sebevražednými sklony, pomáhá při odvykání závislosti na alkoholu, drogách či jiných omamných látkách.
Záhněda dle barevného spektra
Hnědá je barva domova, přírody a ohniště. Vyvolává v nás příjemný pocit napojení na přírodu. Je to varva odpočinku a rekonvalescence. Pomáhá najít pohodlí, organizovat čas, cítit energii Země, bojovat proti zmatku a najít si čas být sami sebou. V dnešním světě jsme odpojeni od matky přírody, stáváme se chyceni ve spárech shonu, a stresu. Zapomínáme být člověkem a ignorujeme naši přirozenou podstatu.

Znamení zvěrokruhu

Záhněda je vhodná pro všechny typy zvěrokruhu.

Tvrdost:
7
Naleziště: