Citrín

Citrín

Citrín SiO2 je odrůda křemene. Železo a přírodní ozáření způsobuje žluté zabarvení a z toho důvodu je jeho název odvozen od slova „citrón“. Přírodní citrín je obvykle bledě žlutý až žlutohnědý a je vzácnější než ametyst či záhněda. Je to jeden ze dvou polodrahokamů, který nemusí být čištěn ani projasněn (ten druhý je kyanid).

Historie

Citrín byl od již za dob starověku uctíván jako kámen slunce. Velice často je zasazován společně s drahokamy do šperků a žezel králů.
Nejlepší kameny na výrobu šperků se nacházejí v Brazílii a na Madagaskaru. Další lokality jsou na Urale, Španělsku a ve Francii.

Vlastnosti

Často se mu také říká kámen slunce a snad proto se užívá k překonání strachu, nespokojenosti a depresí. Přináší do života radost a posiluje sebevědomí a vůli prosadit se v životě. Často se užívá pro přeměnu snů do reality.
Slouží pro zvýšení peněz v pokladničce a jeho zářivá žlutá barva pomáhá v udržení bohatství. Přitahuje majetek a prosperitu. Podporuje veškeré peněžní transakce a finanční spekulace. Pomáhá pro obchodníky, bankéře, sportovce a fitness instruktory. Funguje jako štít proti žárlivosti a zlomyslnosti. Ve fyzické rovině podporuje funkci endokrinních žláz a trávení, činnost sleziny a slinivky břišní. Proto se doporučuje při poruchách trávení a při cukrovce. Také čistí krev a podporuje tvorbu bílých krvinek.
Citrín může v lidech, s cholerickou povahou s tendencí pomlouvat, vyvolávat agresivitu.
Citrín dle barevného spektra
Žluté krystaly pomáhají utužit nové zájmy a nové vztahy, pomáhají vidět věci v odlišném světle. Světle žluté krystaly zajišťují dobrý start u nového vztahu a napomáhají komunikaci. Tmavé krystaly jsou vítaná pomoc při rozhodnosti, přesvědčování nebo preciznosti.
Zlatý citrín přináší úspěch, nadšení, radost, štěstí a sílu. Je to barva králů, bohatství a slunce. Světlá zlatá nás provede jednoduchými potěšeními života. Tmavě zlaté krystaly mají dodávají hlubší smysl pro oddanost a závazky.
Jeho žlutá barva je znakem začínajícího léta. Proto se hodí pro osoby narozené od 21. června do 21. července. Při zlaté barvě se hodí pro osoby narozené od 22. července do 21. srpna.

Citrín dle horoskopu – kámen raka

Znamení raka je reprezentováno krabem a lidé jsou přizpůsobivý, loajální, s pevným poutem k rodině. Jsou obdarování silnou představivostí a jsou skvělí muzikanti, umělci, spisovatelé a skladateli.
Citrín a celebrity
Angelina Jolie; Emma Watson

Tvrdost:
7
Naleziště: