Křišťál

Křišťál

Křišťál SiO2 je vlastně čirá a bezbarvá odrůda křemene. Křemen je třetím nejběžnějším minerálem zemské kůry. Název pochází z řeckého slova „crystallos“, což znamená led. V antice se věřilo v křišťál jako zmrzlý led, který už nedokáže roztát.
Je ceněn pro své piezoelektrické a pyroelektrické vlastnosti, díky kterým dokáže přeměnit mechanickou do elektromagnetické energie a naopak. Jeho schopnost soustředit, ukládat a přeměňovat energii je užíván v hodinkách, mikrofonech, rádiích, paměťových kartách v počítači a jiných elektronických zařízeních.

Historie

Člověk ho dokázal opracovávat už 5000 před naším letopočtem, dokazují to nálezy z města Jarmo v Mezopotámii. V antice se z něj vyráběly ozdobné předměty a šperky. Křesťané „kamenem moudrosti“ zdobili církevní poháry, kříže či relikviáře. Od středověku se křišťálové koule používají k věštění budoucnosti. Dnes se k tomuto účelu nejčastěji používají křišťály z Brazílie a Madagaskaru. Největší koule mohou přesahovat hmotnost 50 kilogramů. Ovšem většina úplně čistých koulí je vyrobena synteticky. Syntetický křišťál se vyrábí od roku 1950 a užívá se do hodin či na výrobu oscilátorů do elektronických součástek.

Naleziště

Nejznámější naleziště křemene je Brazílie, Madagaskar, ale můžeme jej nalézt například i v ČR a mnoha dalších zemích. Křišťály z Brazílie a Madagaskaru patří mezi nejkvalitnější.

Vlastnosti

Při meditaci se užívá ke zření tmavých částí naší duše. Křišťál je nositelem čistoty, jasného světla a dárce pozitivní energie. Je to symbol světla na Zemi. Můžeme ho používat jako katalyzátor, který energii přijímá a zároveň i vysílá. Tím vyrovnává a posiluje organismus, proto je používán k stimulaci imunitního systému. Často se doporučuje jako lék k utišení bolesti, při teplotách a také jako prevence či pomoc při léčbě nádorových onemocnění. Pomáhá při neuralgických bolestech, závratích či nevolnostech. Čistí a léčí cévní systém, játra, ledviny a podporuje látkovou výměnu. V kombinaci s dalšími minerály posiluje jejich působení. Křišťál by měl být umístěn v západní části domu nebo místnosti k dodání energie na soustředění se na naše cíle.
Křišťál dle barevného spektra
Jeho čistá průzračná barva vytváří okno do duše. Podporuje svobodu, naději, jednotnost. Je to barva nevinnosti, čistoty a soudržnosti. Bílé krystaly se užívají k ocenění přirozeného cyklu života, vedou nás, i když my nevíme kam, vedou nás k pochopení a znalostem, o kterých ani nevíme že existují.

Křišťál dle horoskopu

Křišťál tlumí kozorohovu tvrdohlavost a tiší potřebu moci u lva, u blíženců podporují jejich toleranci.

Tvrdost:
7
Naleziště: