Fluorit

Fluorit

Fluorit CaF2 je často je také znám pod starším názvem kazivec a to kvůli své menší tvrdosti. Vytváří krychlovou soustavu a může se širokou škálou barev. Zbarvení záleží na barvě přítomných iontů. Nejčastější barva je fialová nebo modrá ale může být i žlutý či zelený. Pod vlivem neviditelného UV záření vydává viditelné světlo různých barev = fluorescence.

Historie

Název pochází z latinského slova Fluo, které v znamená téci a souvisí to s nízkým bodem tání. V historii je nejznámější užití u Egypťanů a Římanů, kteří z něj vyráběli vázy, šperky, ornamenty a posvátné skarabely. Často se pilo víno z fluoritových džbánků. Mělo nezaměnitelnou chuť, kterou ovšem způsobovala pojivová pryskyřice, která se užívala na zpevnění fluoritových nádob. Dokonce věřili, že kdo pije z číše páskovaného fluoritu (dnes užívaný název Blue John), může konzumovat víno, aniž by se opil. V 18. století se práškový fluorit dával do vody pro odstranění chorob ledvin.
Dnes se bez fluoritu neobejde výroba opálového skla, se kterým se nejčastěji setkáme u šperků od firmy Tiffany &Co.

Naleziště

Současná naleziště jsou Čína, Anglie, Mexiko, USA a mnoho dalších. Nejvýznamnější je Čína a Anglie. Čína je důležitá z hlediska těžby. Momentálně většina fluoritů na trhu pochází z Číny. V Anglii se nachází ryze modré fluority, což je rarita. Můžeme ho nalézt i v Čechách a to například v Horních Slavkově, Hrachově, na Cínocvci či v Krupce.

Vlastnosti

Fluorit je kamenem duchovní svobody, probouzí schopnost rychlého chápání a koncentrace. Používá se pro dosažení klidného uvolňujícího spánku a osvěžujícího probuzení.
Otevírá našemu duchovnu vstup do vyšší roviny a díky tomu můžeme spatřit, či pocítit vlastní auru. Ve fyzické rovině zlepšuje hybnost kloubů a ztuhlého svalstva. Regeneruje sliznice, zvlášť pak plíce a dýchací ústrojí. Díky svému obsahu vápníku a fluoru posiluje kosti a zuby. Často se užívá jako prevence u zhoubných nádorů.

Fluorit dle zvěrokruhu

Znamení zvěrokruhu: Speciálně vhodný pro osoby narozené ve znamení ryb. Pro všechna znamení přináší fluorit do každého rána svěží pohled na život, vyšší sebedůvěru a více energie.
Celebrity
Jessica Alba

Tvrdost:
4
Naleziště: