Lapis lazuli

Lapis lazuli

Lapis lazuli (Na,Ca)8(AlSiO4)6(S,SO4,Cl)1-2 se vyskytuje jako složenina lazuritu, který mu dává jeho charakteristicky modrou barvu a dalších minerálů jako je například pyrit, jenž vytváří zlaté žíly skrz tento minerál a dále třeba kalcit a sodalit, které dotvářejí zbytek kamene.

Historie

Jméno je pravděpodobně odvozené z latiny Lapis „kámen“ a od perského lazhuwad – modrý.
Nejstarší těžba lapisu je datována před 7000 lety na území Afgánistánu (tehdejší Badachšán). Po celé období sloužil jako šperkový kámen. Zlaté sarkofágy králů a královen v Egyptě byly bohatě vyloženy lapisem, stejné jako jiné pohřební ozdoby. Byl používán ve skarabelech, přívěscích a dalších špercích nebo se drtil na prášek pro oční stíny či jako barva na obrazy nebo léčivé elixíry. Jeho použití je zaznamenáno v egyptské Knize mrtvých pro rituální obřad při zajištění bezpečného průchodu do světa mrtvých a jako ochrana před zlem pro zesnulé. Ve středověku se z něj vyráběl ultramarínový pigment na obrazy, sochy, či jiná umělecká díla. Ve starověké Persií byl lapis symbol hvězdné noci a oblíbený kámen pro ochrany před duchy temnoty a pro získání podpory a přízně duchů světla a moudrosti. Tímto kamenem ozdobila Kateřina Veliká celý pokoj včetně stěn, krbů, dveří a rámů zrcadel.

Naleziště

Současná naleziště jsou Afgánistán, Rusko a Chile. Nejkvalitnější kámen je dodnes z Afgánistánu. Nejsvětlejší barvu najdeme na kamenech z území Ruska a Chile.

Vlastnosti

Lazulit je kamenem meditace, přináší duševní mír, vyrovnanost a rozptyluje zlé myšlenky. Dává nám pocit jistoty a bezpečí a zlepšuje naše soustředění. Ve fyzické rovině odstraňuje bolesti v krku, problémy se štítnou žlázou a imunitním systémem. Zmírňuje deprese a bolesti hlavy. Rovněž snižuje teploty a vysoký krevní tlak.
Lapis lazuli dle barevného spektra
Jeho tmavě modrá energie je ideální posilování úcty k sobě samému. Tmavě modré krystalky nás učí lidskosti, diskrétnosti a čestnosti. Pomáhají nám jednat milosrdně a zaměřit naše úsilí k službám druhým. Učí nás být milosrdní, citliví k potřebám druhým a k něze v našem jednání.

Lapis Lazuli dle zvěrokruhu – kámen střelce

Jeho tmavě modrá barva je vhodná pro lidi narozené v jarní rovnodennosti a na jaře (19. únor – 19. březen). Je to doba nového života, čas víry a důvěru. Modré krystaly přináší trpělivost a respekt.
Střelec je charakteristický svým cestováním, touhou po poznávání zahraničních zemí a kultur, po náboženství, vyššího vzdělání, rozšíření svých zkušeností a má rád svou svobodu.
Celebrity:
Arnold Schwarzenegger, Kate Middleton

Tvrdost:
5 - 5,5
Naleziště: