Obsidián

Obsidián

Obsidián SiO2 pochází ze skupiny silikátů. Jeho hlavní složkou je oxid křemičitý a dalšími materiály jsou oxidy železa, magnetit či hematit. Můžeme ho nalézt i pod označením sopečné sklo, protože jeho vznik je spojen s prudkým tuhnutím lávy, při kterém nestihnou minerály vykrystalizovat. Vyskytuje se v čistě černé barvě, v černé barvě s bílými skvrnkami – vločkový obsidián. Mahagonový obsidián má hnědočervenou nebo mahagonovou barvu s černými skvrnkami. Nejvzácnější obsidián je modrý.

Historie

Nejstarší nálezy se datují přibližně před 9000 lety a to v Mezopotámii. Zmínku najdeme z roku 1650 v knize Plinius jako o „tmavé těžké sopečné hornině“ a měl být nalezen Basidiem v Etiopii. Za doby kamenné se z nich vyráběly oštěpy, nože, ale i šperky. Staří Aztékové a Řekové ho používali jako zrcadlo, které odráželo stín namísto obrazu. V Egyptě byl používán jako nástroj pro rituální obřízky. V Římě nechal císař Augustus vyrobit do chrámu čtyři velké slony z obsidiánu. Pro šlechtu v 19. století ho užíval francouzský šperkař Carl Faberge na výrobu ozdobných sošek.
Černý obsidián je nazýván Apačskou slzou. Název pochází z legendy z roku 1870, kdy 75 Apačů bojovalo s americkou kavalerií o oblast, kterou nyní nazýváme Superior v Arizoně. Tváří v tvář porážce a plni odvahy a hrdosti vyjeli vstříc vojákům, i když věděli, že si jdou pro smrt. Ženy a děti v zármutku začali hořce plakat. Při dopadu se slzy proměnily na černé kameny ve tvaru slz – obsidián.

Naleziště

Současná naleziště jsou USA a Mexiko. Typický obsidián je černý. Do červena či hněda zabarvený obsidián vzniká díky příměsi hematitu. Obsahuje-li bublinky inkludovaných plynů, dostává zlatavý nádech, jsou-li však přítomny paprsčité jehličky-sferulity, máme obsidián vločkový. Snad nejkrásnější je tzv. duhový obsidián z Mexika se silným duhovým zabarvením.

Vlastnosti

Díky vzniku ze žáru a ohně dokáže odstranit důsledky duševních traumat či blokád a poté způsobí radikální očistu. Proto se doporučuje přidat i křišťál, který přinese do tohoto procesu čisté světlo a pomůže překlenout tuto změnu. Obsidián je kámen, který nám dodává sílu odolávat nepohodám a nepřízním života. Zharmonizuje celý náš nervový systém a podporuje průtok energie všemi čakrami. Aktivuje náš obranný systém a působí jako prevence proti virovým nákazám. Podporuje trávení, pomáhá při křečích a žaludečních nevolnostech.

Obsidián dle zvěrokruhu – kámen kozoroha

Kozorozi jsou známí pro milující srdce bez omezení. Pokud jste kozoroh a zvažujete hledání životního partnera, je tenhle kámen přesně to co hledáte.

Tvrdost:
5 – 5,5
Naleziště: